Poslední a zřejmě nejdůležitější zápas sezóny 2013/2014 jsme hráli v neděli 15.6.2014 na hřišti v Háji, kde na nás čekalo nažhavené hájecké béčko. Nažhavené v touze odplatit nám porážku z podzimu (v Závadě jsme je porazili 5:4, přičemž jsme po poločase 1:4 prohávali), a snad i ve snaze pomoci našemu soupeři, béčku Štítiny k postupu do vyšší soutěže (krev není voda, a cisarska je cisarska). Předzápasová matematika byla jasná - zvítězíme a definitivně nám patří první místo a postup, jakýkoli jiný výsledek nahrává prozatím druhé Štítině, která při svých ekonomických možnostech asi už nějaké vlastní zaváhání nepřipustí (z kuloárů zněly hlasy i o štítinské motivaci Háje, což my ale pokládáme, vůbec v této třídě, za pomluvu), a této šance k postupu využije. Závada řešila problém už před zápasem, ze svého pracovního pobytu ve Španělsku nestihl dorazit střelec Radek Tesarčík, jehož současná forma mohla být pověsrným jazýčkem na vahách.

Zápas začal opatrně, domáci si byli vědomi síly Závady, která zase nic nechtěla uspěchat. Háj však začal využívat dvou svých předností. Za prvé má široké hřiště, a za druhé mladé sprintery, kteří to po těch širokých lajnách tahají. A tak v 10. min. po jednom rychlém útoku domácí uplatnili v naši šestnátce důraz a střelou k tyči otevřeli skóre - 1:0. Závada ale obratem ukázala, že není už od podzimu první v tabulce jen tak, po rohu Jardy Náwratha vypáli Daniel Štefek, Vojta Chříbek se snažil ještě dorazit, obrana domácích však byla důsledná. Ve 25. min. Háj podnikl rychlý útok po levé straně, centrovaný míč doletěl před naše pokutové území, útočník Háje to měl proti noze a parádně se trefil k tyči - 2:0. Vzápětí měl šanci Robin Vitásek, míč však domácí gólman vyrazil na roh. Prohrávali jsme, ale v žádném případě jsme neskládali zbraně. Udržovali jsme mírnou územní převahu, a snažili se vyrovnat. V 31. min. z trestňáku těsně minul Štefek, minutu nato stejný hráč jen trefil gólmana. Hrozili i domácí, jejich rychlý kontr z 39. min. skončil naštěstí jen na našem břevně. Daší přípežitost si Daniel Štefek vytvořil v 41. min., byl z toho ale jen roh. Závada se snažila do poločasu alespoň snížit, v poslední minutě míč v závaru před brankou domácích poskakoval mezi hráči, stačilo jej jen dorazit ... bohužel, míč je kulatý, odrazil se k domácím a ti jej z nebezpečí uklidili.

Druhou půli jsme začali tlakem, převahou ve středu pole, ale jakoby nám chyběl důraz, hráli jsme křečovitě, a na kopačky se našemu teamu s postupujícím časem vkrádala nervozita, a z toho pramenící nepřesnost. Navíc v 60. min. brankář Petr Krajíček zůstal ve výskoku oslněn zapadajícím sluníčkem, míč mu přeskočil přes prsty a zapadl za něj do sítě - 3:0. Ještě ale nebyl konec. Prostřídali jsme a hráli dál. V 69. min. se dalšímu trestnému kopu postavil Štefek, napáli tyč, a odražený balón Václav Ritnošík na dvakrát propasíroval do sítě - 3:1. V 72. min. se uvolnil Daniel Gryz, vypálil ... a těsně minul levý horní růžek domácí branky. V 86. min. se po přihrávce Dušana Vitáska dostal do šance Michal Balon, a stejný růžek minul také. A pak byl konec. Prohráli jsme 3:1, zatím jsme stále první, ale čeká se na dohrávku Štítina "B" - Služovice"B", která by tajemství čela tabulky měla vyřešit.

"Bylo to hodně nervózní utkání," řekl po zápase trenér Závady David Tomaka, "domácím se povedlo skórovat, nám bohužel ne, a od toho se celý průběh vyvíjel. Zkoušeli jsme v závěru prostřídat, dát střetnutí nějaký impuls, Háj ale hrál poctivě, pečlivě bránil a každý moment využíval k útočení. Škoda, chtěli jsme sezónu zakončit vitězstvím, ale je to holt fotbal," dodal lakonicky. A vzápětí pokačoval na veselejší notu: "Celá sezóna ale byla, si myslím, velice povedená, hráli jsme dobré zápasy, většinu soutěže jsme byli první, jen nyní, po posledním kole už osud nemáme ve svých rukou. Ale i kdyby postup nevyšel, tak to Závada zkusí příští rok."

Předseda oddílu Jiří Škroch to bral sportovně: "Jsem na náš team, a vůbec na to, co jsme v tomto ročníku předvedli velmi hrdý. Na začátku soutěže by nás ani ve snu nenapadlo, jaké skvělé zápasy odehrajeme, jaké parádní výkony budeme podávat, a jak se nás soupeři budou bát. Ještě jednou před všemi našimi hráči smekám, a děkuji jim za fantastickou sezonu. Postup teď sice nevypadá příliš pravděpodobně, ale určitě máme co slavit."

TJ HÁJ VE SLEZSKU - TJ SOKOL ZÁVADA 3:1 (2:0)

Gól Závady : Ritnošík (69.)

Autor: Aleš Očko